/PanARMENIAN.Net/ 14.12.2009 - «Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չպետք է հայտարարեր, թե Հայաստանը գնաց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, նույնիսկ Թուրքիայի առջեւ չբարձրացնելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, հասկանալի է, որ Հայաստանը, ելնելով տակտիկական մտադրություններից, չարծարծեց Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, սակայն ամեն անգամ դա բարձրաձայն կրկնելը լուրջ սխալ է: «Քանի որ նման հայտարարություններով ՀՀ-ն զենք է տալիս հակառակորդի ձեռքը»,-հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:Monday, December 14, 2009
Վահան Հովհաննիսյանը քննադատել է Հայաստանի նախագահի հայտարարությունը
Ըստ Հովհաննիսյանի, հասկանալի է, որ Հայաստանը, ելնելով տակտիկական մտադրություններից, չարծարծեց Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, սակայն ամեն անգամ դա բարձրաձայն կրկնելը լուրջ սխալ է: «Քանի որ նման հայտարարություններով ՀՀ-ն զենք է տալիս հակառակորդի ձեռքը»,-հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը: