Report.am. 7-6-2010- Ռուսաստանի «Պրավոյե դելո» կուսակցության համանախագահ Լեոնիդ Գոզմանը հարցազրույց է տվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներին, որում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրին, ինչպես նաև Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացման հետ կապված իրավիճակին:
«Ըստ իս՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը տեսանելի ապագայում չի ունենա լուծում, քանի որ չկա լուծման այնպիսի բանաձև, որը ձեռնտու կլինի երկու կողմերին: Այն, ինչ ձեռնտու է Բաքվին, ձեռնտու չէ Երևանին և հակառակը: Խոսելով հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրի մասին, հարկ եմ համարում նշել, որ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները բավականաչափ ամուր են: Ռուսաստանը և Հայաստանը գործընկերներ են, դաշնակիցներ: Այդ հարաբերությունները շարունակվում են բավականին երկար, և կարծում եմ մոտակա ժամանակում կտրուկ փոփոխություններ չեն լինի»,- ասել է Գոզմանը:
Ռուս ազդեցիկ քաղաքական գործիչը պատասխանել է նաև Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացմանը վերաբերող հարցին:
«Պետք չէ մոռանալ, որ Հայաստանը մոնոէթնիկ պետություն է, ուր բնակչության, եթե չեմ սխալվում, 98%ը կազմում են էթնիկ հայերը: Այն աշխարհում ամենա մոնոէթնիկ պետություններից մեկն է, գուցե ամենա մոնոէթնիկը»,- նկատել է Գոզմանը և բնական համարել սույն խնդրի հանդեպ Հայաստանում բարձրացած հակազդեցության ալիքը:
«Պրավոյե դելո» կուսակցության համանախագահը նաև կարծիք է հայտնել թուրք-իսրայելական վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
«Կարծում եմ իմ կարծիքը ոչ ոքի չի զարմացնի, եթե ես ասեմ, որ Իսրայելը իրավունք ունի պաշտպանելու իր պետությունը բոլոր հնարավոր ոտնձգություններից»,-ասել է նա:Monday, June 7, 2010
ՌՈւՍ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻՉԸ ԴԵՌ ՉԻ ՏԵՍՆՈՒՄ ԼՂ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ԼՈւԾՈւՄԸ
«Կարծում եմ իմ կարծիքը ոչ ոքի չի զարմացնի, եթե ես ասեմ, որ Իսրայելը իրավունք ունի պաշտպանելու իր պետությունը բոլոր հնարավոր ոտնձգություններից»,-ասել է նա: